Alchymie
Boj
Galerie
Znamení
Bestiář
Úvod
Hlavní strana
Úvod

Zaklínač (též Vědmák) byl ve starobylých slovanských společnostech slovanskou verzí šamana, operující s bylinkářskými vědomostmi a magickými či prorockými schopnostmi. Slovo vypadlo z obecného povědomí a vrátily je do něj až knihy Andrzeje Sapkowského, nejvýznamnějšího polského autora publikujícího ve sféře fantasy, byť zde jde o trochu jiné pojetí.

 

Zaklínači Sapkowského (a jeho následovníků a fanoušků) mají se slovanskými vesnickými čaroději pramálo společného. Jsou popisováni jako „mutanti“ (za pomoci magie, mutagenů a dalších jedů upravení lidé), kteří kombinují primitivní magické schopnosti a k nejvyšší možné dokonalosti vybroušené bojové schopnosti spolu s magickými a posilujícími lektvary, což jim propůjčuje nadlidské schopnosti, které využívají ke svému hlavnímu konání – boji s různými magickými tvory, kteří sužují lidstvo. Je přirozené, že popularita Sapkowského a jeho knih vedla k tomu, že se různě pojatí zaklínači začali objevovat v různých RPG hrách (jako je např. Dračí doupě) a počítačových hrách.

Zaklínači představovali společný projekt druidů a mágů, kteří vyvinuli různé postupy, jak pomocí mutagenů, jedů a magických přípravků upravit lidský organismus, aby pracoval rychleji, efektivněji, měl zostřené smysly a mohl snáze používat primitivní magii. Výsledkem byl superbojovník určený k boji proti magickým i jiným nestvůrám. Cech zaklínačů, který tito superzabijáci vytvořili, zajišťoval toto poslání, jakož i své pokračování. Získával adepty, prováděl a dohlížel na jejich přerod a cvičil je k jejich úkolu. Stanovil též pevný etický kodex a dohlížel na jeho dodržování.

Lidé zaklínače na jedné straně potřebovali, na druhé straně se jich báli někdy i víc, než nestvůr. Pod vlivem elixírů byli nelidsky rychlí a jejich smysly byly neskutečně ostré. Několikráte se objevilo tažení lidí proti zaklínačům, často podněcované čaroději, kteří začali zaklínače nenávidět a považovali je za nežádoucí konkurenci. Jedno takové tažení vyústilo v dobytí Kaer Morhen, sídla zaklínačského cechu a vybití většiny jeho členů. Od té doby se zaklínači stali vzácnými a zastavila se obnova jejich řad, protože byli zničeny jejich laboratoře a zemřeli ti z nich, kteří byli vzdělaní v procesu.